Երեքշաբթի 05. Փետրվար 2019. - 18:00 մինչև 20:45
«ԲիԲիՍի» համաշխարհային ռադիոծառայության գլխավոր բանավեճային հաղորդումը` Համաշխարհային հարցեր (World Questions) ծրագիրը գալիս է Հայաստան երկրի պատմության առանցքային ժամանակահատվածում։ Նախորդ տարի տեղի ունեցած զանգվածային խաղաղ բողոքի ալիքից հետո երկրի նոր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջին խորհրդարանական ընտրություններին ստացավ ընտրողների ձայների 70 տոկոսից ավելին։ Նա հայտարարում է, որ իր քաղաքական դաշինքը այժմ առաջնորդելու է տնտեսական հեղափոխությունը, օգնելու բնակչությանը հաղթահարելու աղքատությունը։ Ի՞նչպես է կառավարությունը պատրաստվում իրականացնել այս փոփոխությունները։ Կկարողանա՞ այն տնտեսական աճն ու ներդրումները հավասարակշռել բնապահպանական խնդիրների հետ։ Ի՞նչ նպատակներով կառաջնորդվի Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը։
Այս և այլ հարցերի պատասխանները լսելու համար ԲիԲիՍի համաշխարհային ռադիոծառայության քաղաքական մեկնաբան Ջոնի Դայմոնդը Հայաստանի քաղաքական և հասարակական գործիչների հետ կփորձի գտնել լսարանի մասնակցությամբ բաց բանավեճում, որը կկայանա Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:
Բանախոսներ`
Արևիկ Անափիոսյան, Հայաստանի կրթության և գիտության փոխնախարար
Մանե Թանդիլյան, Ազգային ժողովի պատգամավոր, Լուսավոր Հայաստան կուսակցություն
Մարիա Թիթիզյան, հրապարակախոս, դասախոս
Արա Թադևոսյան, Մեդիամաքս գործակալության տնօրեն
Միացեք նրանց  և լսելի դարձրեք ձեր խոսքը, որը կհեռարձակվի ամբողջ աշխարհով: Միջոցառումը կմեկնարկի 18:00-ին ընդունելությամբ, որին կհաջորդի մշակութային կատարում, այնուհետև  կսկսվի բանավեճը :
Որպես մշակութային հարաբերություններ կառուցող  և կրթական հնարավորություններ ստեղծող կազմակերպություն, ինչպես նաև ԲիԲիՍի համաշխարհային ծառայության գործընկեր, Բրիտանական խորհուրդը աջակցում է այնպիսի հարթակների ստեղծմանը, որտեղ լսարանը կարող է մասնակցել բաց բանավեճի:
ԲիԲիՍի համաշխարհային ծառայությունը հեռուստատեսային, ռադիո և առցանց լրատվություն է հաղորդում ամբողջ աշխարհում անգլերեն և 41 այլ լեզվով, շաբաթական շուրջ 269 միլիոն լսարանի համար։  Համաշխարհային ծառայության մաս է կազմում ԲիԲիՍի անգլերենի ուսուցում (BBC Learning English) հարթակը, որը  համաշխարհային լսարանին է առաջարկում անգլերենի ուսուցման ռեսուրսներ։ ԲիԲիՍի լրատվության համաշխարհային ծառայությունը շաբաթական 346 միլիոն լսարան է գրավում։
Միջոցառմանը մասնակցությունն անվճար է` պարտադիր առցանց գրանցման պայմանով։ Մինչ մենք կանենք առավելագույնը բոլոր այցելուների մուտքը ապահովելու համար, այնուհանդերձ խնդրում ենք այցելել ժամանակին, նստատեղեր զբաղեցնելու համար: Նկատի ունեցեք, դռները կբացվեն 18:00-ին, նախապատվությունը առաջինը ժամանած հյուրերին  տալով:

Tuesday 05 February 2019 - 18.00
The BBC’s flagship World Service Radio debate programme, World Questions, comes to Armenia at a crucial time in the country’s history. Following a popular and peaceful uprising last year, the country’s new Prime Minister, Nikol Pashinyan, won over 70 per cent of the vote at recent elections. He says his political bloc will now lead an economic revolution that will help pull many of its people out of poverty. How will the new Government deliver this transformation? Will it balance growth and investment with environmental concerns? And what will drive Armenia’s foreign policy goals?
The BBC’s Jonny Dymond will be joined by a panel of leading Armenian politicians and thinkers in a debate, in English, led by questions from a public audience at the American University in Yerevan.
The panel:
Arevik Anapiosyan, Deputy Minister of Education and Sciences
Mane Tandilyan, Deputy at the National Assembly, Bright Armenia Party
Maria Titizian, Editor of EVN Report
Ara Tadevosyan, Director of Mediamax
Join them, and have your say in a debate that will be heard around the world. The event starts at 18.00 and will consist of a reception, an artistic performance and the debate. Guests are kindly requested to arrive at 18.00.
As a cultural relations and educational organisation and partner of the BBC World Service, the British Council helps to enable a platform where the general public can join a democratic debate on a global forum.
BBC World Service delivers news content around the world in English and 41 other language services, on radio, TV and digital, reaching a weekly audience of 269 million.  As part of BBC World Service, BBC Learning English teaches English to global audiences. For more information, visit bbc.com/worldservice. The BBC attracts a weekly global news audience of 346 million people to its international news services including BBC World Service, BBC World News television channel and bbc.com/news
Admission is free, but online registration is required. Whilst we hope to accommodate everyone, please arrive in good time to be sure of a seat. Please note doors will open at 18.00 and admission is on a first-come first-served basis.