Չորեքշաբթի 27. Մայիս 2020. - 17:00 մինչև 18:00
#Տանը Բրիտանական խորհրդի հետ ծրագրի շրջանակում առաջարկում ենք առցանց քննարկումների շարք, որի ընթացքում երկխոսություն կծավալենք բարձրագույն կրթության ոլորտում առկա խնդիրների շուրջ, հնարավորություն ընձեռելով կապ հաստատել և փորձով փոխանակվել գործընկերների հետ աշխարհի տարբեր ծայրերից։
Մայիսի 27-ին քննարկման թեման էր` «Առցանց ուսուցման ապագա մոդելները համալսարաններում»։
Համավարակի բռնկմանը հաջորդած ժամանակահատվածում էլեկտրոնային ուսուցման և դասավանդման ոլորտում նորարարական շատ գաղափարներ ծնվեցին։ Դրանցից շատերի իրագործման համար ստեղծվեցին նոր համագործակցություններ և գործընկերություններ, որոնք համախմբեցին մի շարք ոլորտներ ու շահառուների, և նպատակն էր մշակել թվայնացնել ուսուցման հարթակները։
1. Արդյո՞ք աշխարհի կրթական հաստատությունները Կովիդ-19 համավարակի պայմաններում կկարողանան նորարարական լուծումներ առաջարկել և որքանո՞վ կենսունակ կլինեն դրանք։
2. Նոր գործընկերություններն ու ուսուցման մոդելները կդառնա՞ն երկարաժամկետ և կբարարարե՞ն վերջնական սպառողին` սովորողներին։
3. Այն պայմաններում, երբ աշխարհի բնակչության շուրջ 60%- ը ներկայումս առցանց է, հնարավո՞ր է, որ կրթության կազմակերպիչները վերանայեն թվային լսարանի մասնաբաժինը։
Քննարկման ընթացքում զրուցեցինք այս և այլ հարցերի։ Դիտե՛ք մեր ինտերակտիվ զրույցի տեսագրությունը և բարձրացրե՛ք թեմայի վերաբերյալ Ձեզ մտահոգող հարցերը։
Բանախոսների մասին
• Մոդերատոր Սեմ Գրեյնգեր - Բրիտանական խորհրդի նոր առցանց պրոդուկտների զարգացման պատասխանատու։ Սեմ Գրեյնգերը համակարգում է Բրիտանական խորհրդի առցանց դասավանդման, ուսուցման պրոդուկտների և ծառայությունների մշակումն ու գործարկումը։
• Յան Դան - Քովենթրի համալսարանի պրոռեկտոր, ուսումնական գծով պատասխանատու։ Յանը պատասխանատու է ակադեմիական գերազանցության ոլորտում ամենաբարձր ստանդարտների ներդրմանը, միաժամանակ աջակցում է համալսարանի կրթական ծրագրերի զարգացմանը, ուսանողների առաջադիմության բարձրացման, հետազոտական, ձեռնարկատիրության և նորարարության կորպորատիվ ռազմավարության մշակմանը։ 2016 թ-ին Յանը հաղթող ճանաչվեց The Guardian թերթի բարձրագույն կրթության ոլորտում մրցանակաբաշությանը «Տարվա ոգեշնչող առաջնորդ» անվանակարգում։
• Ջասթին Կուկ - FutureLearn հարթակի բովանդակության և գործընկերության հարցերով պատասխանատու։ Ջասթինի տպավորիչ փորձը մեդիայի, մարքեթինգի և տեխնոլոգիայի ոլորտում ներառել է նրան «Wired 100» ցանկում, իսկ Econsultancy-ն նրան շնորհել է թվային թլթրտում «ՄԹ-ի երկրորդ ամենաազդեցիկ անձը» տիտղոսը։  Business Insider պարբերականն, իր հերթին, նրան բնութագրել է որպես «Տեխնոլոգիաների ոլորտում ՄԹ ամենահայտնի ներդրողներից մեկը»։
• Դմիտրո Շերենգովսկի - Ուկրաինայի կաթոլիկ համալսարանի միջազգաին ակադեմիական կապերի ղեկավար։ Նրա գիտական հետաքրքրությունների շրջանակում է միջազգային հարաբերությունների ժամանակակից տեսությունները, միջազգային հակամարտությունները, միջազգային քաղաքականության մեջ մարդու իրավունքների հիմնահարցերն ու միջազգային անվտանգությունը։

As part of our #StayHome with the British Council programme, we are organising a series of Higher Education dialogues, which will help you connect with colleagues from around the world and share your experience.
On 27 May 2020 we hosted a live session on ‘What are the future models for online learning?’
In a matter of weeks, Covid-19 has changed how students are educated around the world and surprising innovations in the world of e-learning are underway. Therefore new partnerships are being formed, bringing together diverse stakeholders to digitalise platforms to deliver online learning.
- Will Covid-19 act as a catalyst for global educational institutes to find innovative solutions and how will they do this for the long term?
- Will these partnerships and new delivery models become the long-term trends and how do we ensure that they will be beneficial to the end-user, the learner?
- In addition, with over 60% of the globe’s population online, how do education providers ensure the digital divide does not increase?
We tried to answer these questions on our session.
- Moderator Sam Grainger - New Product Development Lead (Online Products), British Council. Sam is responsible for managing the development and roll out of online teaching, learning products and services for British Council.
- Ian Dunn - Chief Academic Officer, Provost Coventry University Group. Ian takes responsibility for driving the highest standards of academic excellence and supporting the leadership of the Education & Student Experience, Research and Enterprise & Innovation pillars of the corporate strategy. In 2016, Ian was voted “Inspiring Leader of the Year” at the Guardian Higher Education Awards.
- Justin Cooke - Chief Content & Partnerships Officer, FutureLearn. Justin’s impressive portfolio of media, marketing and technology experience has seen him listed in the Wired Top 100, rated the UK's second most influential person in digital by Econsultancy. Inducted into the British Digital Hall of Fame and most recently, Business Insider ranked him as one of the “coolest tech investors in the UK".
- Dmytro Sherengovsky - Director of the International Academic Relations Department, Ukrainian Catholic University. His major scientific interests: modern theories of international relations, international conflicts, human rights in the international politics and security studies.