Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղն ուրախ է հայտարարել, որ ուսուցիչների վերապատրաստման 2016թ.-ի ծրագրի շրջանակում Հայաստանում կհյուրընկալի Սքոթ Թորնբըրիին, ով ուսուցիչներ վերապատրաստող անվանի և հանրաճանաչ մասնագետ է, գրող և բանախոս: Վերջինս նոյեմբերի 18-ից 20-ը զրույցներ և վերապատրաստման սեսիաներ կվարի Հայաստանում անգլերեն դասավանդողների համար:
Ո՞վ է Սքոթ Թորնբըրին:
Սքոթն ուսուցիչ է և ուսուցիչներ վերապատրաստող, ով ունի Ռիդինիգի համալսարանի մագիստրոսի կոչում և շուրջ 30 տարվա փորձ՝ անգլերենի դասավանդման ոլորտում: Ներկայումս նա TESOL մագիստրոսական ծրագրի ուսումնական պլանի համակարգողն է Նյու-Յորքի Նյու Սքուլ համալսարանում: Մինչ այդ, նա զբաղվել է դասավանդմամբ և ուսուցիչների վերապատրաստմամբ Եգիպտոսում, ՄԹ-ում, Իսպանիայում, որտեղ և հիմա բնակվում է ու իր ծննդավայր՝ Նոր Զելանդիայում: Նա հեղինակել է ուսուցիչների համար նախատեսված մրցանակակիր մի շարք գրքեր լեզվի և մեթոդաբանության, ինչպես նաև հետազոտություններ ու գրքերի գլուխներ՝ լեզվի դասավանդման թեմաներով: Նա Cambridge դասագրքերի՝ ուսուցիչների բազմաթիվ ձեռնարկների խմբագիր է (CUP): Նա նաև dogme դասանավանդման մոտեցման համահիմնադիրն է: Իսկ ներկայումս հանդիսանում է Ուսուցիչների վերապատրաստման միջազգային ինստիտուտի (iTDi) գործընկեր, որը այդ բնագավառի բարելավման առցանց կենտրոն է:
Օրակարգ
Սքոթ Թորնբըրին կվարի հետևյալ հինգ դասընթացը:
| Օր | Ժամ | Թեմա | Վայր |
|
Ուրբաթ, 18 նոյեմբերի, 2016թ. |
18:30 - 19:45 |
Seven things beginning with M | Հայաստանի ամերիկյան համալսարան` Մանուկյան սրահ |
Շաբաթ, 19 նոյեմբերի, 2016թ. |
14:00 - 15:15 |
Teaching unplugged | Անի Պլազա հյուրանոց |
16:00 - 17:15 |
The Secret History of Methods | Անի Պլազա հյուրանոց | |
Կիրակի, 20 նոյեմբերի, 2016թ. |
11:30 - 12:45 |
Fluency and how to achieve it | Անի Պլազա հյուրանոց |
13:45 - 15:00 |
Ed tech: the mouse that roared | Անի Պլազա հյուրանոց |
Դասընթացների մասին մանրամասն կարող եք կարդալ` ներբեռնելով ստորև տեղադրված փաստաթուղթը:
Ինչպե՞ս մասնակցել:
Բոլոր սեսիաները բաց են հետաքրքրված ուսուցիչների ու մանկավարժների համար: Միջոցառման մուտքն անվճար է: Այնուհանդերձ, հարկավոր է գրանցվել նախապես՝ լրացնելով մեր առցանց գրանցման ձևաթուղթը (http://bit.ly/2dYoVl3):
- Գրանցումն ավարտելուց հետո, խնդրում ենք, տպագրել կամ պահպանել հեռախոսում գրանցման տեղեկությունը: Դասընթացներին մասնակցելիս դուք պետք է այն ներկայացնեք գրանցողին:
- Գրանցումն ավարտելուց հետո դուք կստանաք հաստատման նամակ: Չստանալու դեպքում, խնդրում ենք, ստուգել spam բաժինը:
Գրանցման վերջնաժամկետը ս.թ. նոյեմբերի 7-ն է, ժամը՝ 18:00-ը:
Մասնակցության վկայական
Բոլոր մասնակիցները կստանան մասնակցության վկայական Բրիտանական խորհրդի կողմից՝ Սքոթ Թորնբըրիի ստորագրությամբ:
- Կարևոր նկատառում 1. Յուրաքանչյուր մասնակից կստանա մեկ վկայական՝ անկախ այցելած սեսիաների թվից: Այնուհանդերձ, սեսիաների անվանումները նշված կլինեն վկայականի վրա:
- Կարևոր նկատառում 2. Վկայական ստանալու համար յուրաքանչյուր գրանցված սեսիային ներկայությունը պարտադիր է:
- Կարևոր նկատառում 3. Մասնակցության վկայականը կտրվի միջոցառման ավարտին էլեկտրոնային տարբերակով՝ կայքի միջոցով: Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ առանց Բրիտանական խորհրդի կնիքի վկայականն անվավեր է համարվում: Մասնակիցները կարող են այն տպել A4 ֆորմատի (130 գրամ) թղթի վրա և վավերացնել Բրիտանական խորհրդի կնիքով՝ այցելելով մեր գրասենյակ:
- Կարևոր նկատառում 4. Հաշվի առնելով անցկացվելիք սեսիաների թեմաների փոխկապվածությունը` Բրիտանական խորհուրդը խրախուսում է հետաքրքրվող անձանց մասնակցել հնարավորինս շատ սեսիաների՝ առավելագույն օգուտ քաղելու համար:
Միջոցառման օրերին
Գրանցված բոլոր մասնակիցները պետք է այցելեն միջոցառման վայրը դասընթացն սկսելուց առնվազն 30 րոպե առաջ, որպեսզի տեղում արագ կերպով վերագրանցվեն: Սեսիաները սկսվելու են նշված ժամերին:
- Կարևոր նկատառում 1. Բոլոր սեսիաներն անցկացվելու են անգլերեն լեզվով:
- Կարևոր նկատառում 2. Քանի որ միջոցառման սրահների տարածքը սահմանափակ է, նախատեսված գրանցումների թիվը գերազանցելու դեպքում՝ առաջնահերթություն կտրվի ավելի վաղ ժամանած մասնակիցներին:
Միջոցառման անցկացման համար ընտրված երկու վայրերն էլ՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը և Անի Պլազա հյուրանոցը, մատչելի են ֆիզիկական հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:

We are happy to announce that British Council Armenia within its 2016 Teacher Development Programme will host Scott Thornbury the renowned and acclaimed teacher educator, writer, and speaker in Yerevan from 18 to 20 November to deliver talks and training sessions for Language Teaching specialists in Armenia.
Who is Scott Thornbury?
Scott is a teacher and teacher educator, with over 30 years’ experience in English language teaching, and an MA from the University of Reading. He is currently Curriculum Coordinator of the MA TESOL program at The New School in New York. His previous experience includes teaching and teacher training in Egypt, UK, Spain (where he lives), and in his native New Zealand. His writing credits include several award-winning books for teachers on language and methodology, as well as authoring a number of papers and book chapters on language and language teaching. He is series editor for the Cambridge Handbooks for Teachers (CUP). He is also the co-founder of the dogme ELT group and, currently, he is an associate of the International Teacher Development Institute (iTDi), an online campus dedicated to teacher development.
Agenda
Scott Thornbury during his visit will deliver five sessions as follows:
| Day | Time | Lecture Title | Venue |
Friday, 18 November, 2016 |
18:30 - 19:45 |
Seven things beginning with M | American University of Armenia - Manoogian Hall |
| Saturday, 19 November, 2016 |
14:00 - 15:15 |
Teaching unplugged | Ani Plaza Hotel - Nairi Conference Hall |
16:00 - 17:15 |
The Secret History of Methods | Ani Plaza Hotel - Nairi Conference Hall | |
Sunday, 20 November, 2016
11:30 - 12:45 |
Fluency and how to achieve it | Ani Plaza Hotel - Nairi Conference Hall |
13:45 - 15:00 |
Ed tech: the mouse that roared | Ani Plaza Hotel - Nairi Conference Hall |
Learn more about the content of each session by downloading the pdf file at the bottom of this page.
Event Participation
All the sessions are open to all interested teachers and educators - free of charge. However, interested individuals need to register in the event by filling in our online registration form and indicating the sessions they would like to attend.
- After completing registration, please print / screenshot your registration reference info. You must then have the ref. info with you on each session’s day for in-venue registration validation.
- After completing registration, you will receive a confirmation letter sent to the email you have provided. In case you did not receive one, recheck your email address or check the spam folder.
The registration deadline for the sessions is 7 November - 18:00.
Certificate of Attendance
All participants will receive a British Council Certificate of Attendance with Scott Thornbury’s signature.
- Important note 1: Each participant will receive only one certificate with the titles of sessions attended indicated on the certificate.
- Important note 2: To receive a certificate, physical presence in each registered session is mandatory.
- Important note 3: The Certificates of Attendance will be provided to the participants through a shared website in electronic version to be provided post-event. The participants can then print the certificates on an A4 (130 gsm) paper and validate the certificates by visiting the British Council Armenia office and having the certificates stamped.
- Important note 4: Considering the interconnected nature of the talks and trainings to be delivered, British Council Armenia strongly encourages all the interested individuals to attend as many sessions as possible to drive the utmost benefit from the talks
On the Event Days
All registered participates to enter the workshops venue will need to show up at least 30 minutes before the event’s start time for a quick in-venue re-registration
The sessions will start sharp on the times indicated for each session.
- Important note 1: All the session will be delivered in English.
- Important note 2: There is a room capacity limitation and upon exceeding number of registrations, “First come - First served” policy will be used.