«Նորաձևության ճանապարհ՝ երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում» ծրագրի շրջանակում հինգ հայ և հինգ եվրոպացի դիզայներ ստեղծեցին հավաքածու՝ ներկայացնելով տարբեր երկրների մշակույթների իրենց ընկալումը:
Անի Իսկանդարյանը ծրագրին մասնակից մոդելավորողներից է:
Ծրագրի շրջանակում Անիի գործընկերը դանիացի մոդելավորող էր: Անին այցելել է Դանիա և մինչ ստեղծագործական աշխատանքներին անցնելը ծանոթացել այդ երկրի մշակույթին:
«Այցիս ընթացքում ծանոթացա մշակույթին ոչ միայն թանգարաններ հաճախելով, այլ նաև շփվելով դանիացի ընկերներիս և դանիական ընտանիքների հետ։ Կարծում եմ` դա նույնպես կարևոր դեր է խաղում մշակույթն ըմբռնելու և հասկանալու համար»,- ասում է Անին։
Անին ասում է, որ ծրագիրն իր ստեղծագործական կյանքում նոր փուլի սկիզբ դարձավ:
«Ծրագրի ավարտից մոտ մեկ տարի անց ընդունվեցի Դանիայի Կոլդինգ քաղաքում գտնվող դիզայնի համալսարանը, որը 2015թ.-ին հաջողությամբ ավարտեցի և ստացա արվեստի բնագավառում մագիստրոսի կոչում»,-պատմում է Անին։

Within the framework of the ‘Fashion Road: Dialogue across Borders’ Project five Armenian and five European designers created a collection by presenting their perception of different countries’ cultures. Ani Iskandaryan is one of the designers participating in the programme.
As part of the programme, Ani’s partner was a Danish designer. Ani visited Denmark and became familiar with the country’s culture before starting her creative career.
“During my visit, I familiarized myself with the culture not merely by visiting museums but also by interacting with my Danish friends and their families. I think this did play an important role in comprehending and understanding their culture,” Ani said.
Ani says that the programme had marked a new phase in her professional life.
“A year after the completion of the programme, I was admitted to Design University in  Kolding city of Denmark; I graduated successfully from the university in 2015 and was awarded a Master of Arts degree,” Ani shares.
She now works in Denmark, where she cooperates with one of the theatres by making stage costumes. “I have a strong desire to have my personal brand in the near future,” she said.